درکلبه مارونق اگرنیست,صفاهست...آنجاکه صفا هست,درآن نورخداهست

علایم عمومی بارداری
همستر در این دوره شکمو تر و کم تحرک ترمیشه و شما در روزای آخر بارداری متوجه چاق تر شدن اون میشین.گاهی ناآروم به نظر میرسه که اگه از همسترهای دیگه جدا شده باشه جای نگرانی نیست.البته این یه قاعده کلی ست و بعضی از همسترها در این دوره هم به فعالیتهای عادی خودشون ادامه میدن و حتی ساختار رحم اونا جوریه که برجستگی اون خیلی مشهود نیست.

همستر ماده علاوه بر علائم ذکر شده در دوره بارداری ترشحات زردرنگی داره که گاهی هم لک های خونی با اون دیده میشه. این مسئله معمولا روزای آخر دوره بارداری برای بعضی همسترها اتفاق می افته.
۱-معمولا جفت گیری در نیمه های شب صورت می گیره اگه خودتون جفت گیری همسترها رو دیدین و مدت اون طولانی بود حتما همستر ماده باردار شده پس اقدام به جداسازی جفت کنین در غیر این صورت همستر ماده بعد دو سه روز از سپری شدن دوره بارداری به خاطر احساس خطری که به صورت غریزی از جانب همستر نر داره به اون حمله می کنه(همستر نر بلافاصله بعد از تولد بچه هارو می خوره تا ماده حاضر به جفت گیری مجدد باشه)و قبل از اینکه این درگیری ها منجر به آسیب دیدگی بشه همسترها رو جدا کنید.طول بارداری همستر سوری بین ۱۶ تا ۲۱ روزه.(این روز ها تقریبی است تمام جوندگان و جانداران قادرند زایمان خود را تا حدودی به تأخیر بیاندازند.در صورت ایجاد استرس ،مناسب نبودن شرایط محیطی و احساس خطر زایمان خود را به تأخیر می اندازند)

۲-در دوره بارداری محیطی آرام رو برای همستر ماده فراهم کنید و حدالامکان از دست زدن به اون خودداری کنین.بعضی از همسترها اونقدر رحم ضعیفی دارن که اگه بغلشون کنین منجر به سقط جنین هاشون میشه.
۳-تا یک هفته مونده به زمان زایمان دیگه نمی تونین قفس همستر رو تمیز کنین چون همستر کم کم آماده لونه سازی برای زایمانه.پس مقداری دستمال کاغذی ریزشده براش بذارین خودش بقیه کارها رو انجام میده.(از یک هفته مونده به زایمان تا پایان دوره شیردهی جابه جا کردن همسترها برای تمیز کردن قفس و شستن اون ممنوع!)
۴-بچه ها معمولا نصفه شب یا صبح خیلی زود به دنیا میان و بعد از تولد مادر اونا رو تمیز می کنه و شروع به شیر دادنشون می کنه و روی اونا می خوابه تا گرم بمونن.
علل بچه خواری
یه کار غریزی که متاسفانه همسترها گاهی انجام میدن بچه خواریه که معمولا به چهار علت زیر اتفاق می افته.
۱-تغذیه نامناسب و ناکافی در دوره بارداری،بنابراین مادر برای جبران رژیم غذائی بد اقدام به تامین انرژی از این راه می کنه.
۲-شرایط نامناسب محیط زندگی،معمولا وقتی همستر احساس نا امنی در محیط داشته باشه یا بترسه دچار اضطراب میشه و یک یا چند تا از بچه هاشو می خوره.
۳-از میان برداشتن بچه های ضعیف یا مریض،محکم ترین علت بچه خواریه.همستر ماده به محض اینکه احساس کنه بچه ای ضعیف یا مریضه و ممکنه برای بچه های دیگه مشکل ایجاد کنه اقدام به خوردنش می کنه.
۴-حضور همستر نر در قفس همستر مادر یا نزدیک بودن قفس همستر مادر به قفس همسترهای دیگه و احساس خطر از طرف حمله سایر همسترا به بچه ها
اگرچه دیدن این صحنه خیلی آزاردهنده ست ولی به هیچ وجه مانع همستر مادر نشین،دخالت شما باعث ادامه روند بچه خواری میشه.
البته تعدادی از همسترهای ماده بدون هیچ کدوم ار دلایل فوق در هر زایمان اقدام به این کار می کنن.این دسته از همسترها معمولا اصلا به بچه هاشون شیر نمیدن و اونا رو گرم نمی کنن.اگه دیدین همستری در دو زایمان پیاپی بی دلیل بچه هاش رو از بین برد این همستر برای زاد و ولد مناسب نیست و هیچ وقت بچه ای رو بزرگ نخواهد کرد پس از اون برای تکثیر استفاده نکنین.
یه دسته همستر دیگه هم هستن که به نظر می رسه در زایمان اول گیج می زنن نمی دونن چطور باید از بچه هاشون مراقبت کنن و با تعجب بهشون نگاه می کنن و حتما از خودشون می پرسن اینا دیگه چین!شما یکی دو روز باید حوصله به خرج بدین بچه ها رو نزدیک سینه های مادر بذارین وقتی بچه ها شروع به شیر خوردن کنن مادر تازه می فهمه قضیه از چه قراره.
سعی کردم جامع و ساده براتون توضیح بدم امیدوارم مطالب مفید واقع بشه.

همستر ماده در 4 تا 6 هفتگی به بلوغ جنسی می رسد و در سن 6 هفتگی تا 8 هفتگی قادر به جفت گیری و باروری اند اما تا پایان 3 ماهگی برای اولین جفت گیری و باردار شدن زمان مناسبی نیست. سیکل جنسی یا همان دوره جنسی در همستر ماده هر 4 روز تکرار می شود(مدت چرخه استروس ٤ روزتخمک گذاری . ١- ٢ ساعت بعد از تاریکی روز اول استروس .جایگزینی جنینی روز ششم از شروع استروس).درست در صبح روز بعد از تخمک گذاری ،یک سری ترشحات در اطراف دستگاه تناسلی (واژن) همستر ماده قابل مشاهده است که حالت شیری و لزج دارد،با مشاهده این ترشحات معمولاً دو روز بعد می تواند جفت گیری با موفقیت انجام شود.توجه کنید هیچگاه نباید همستر نر را در قفس همستر ماده قرار داد چراکه ماده برای دفاع از لانه خود به سمت همستر نر حمله وار می شود.همسترها اصولا 18 تا 24 ماه عمر می کنند و گزارش های نادری نیز از طول عمر بیشتر (تا سه سال) منتشر شده است.از نظر تولید مثلی،همسترهای ماده تا شکم پنجم تا ششم،نوزادان زیادی به دنیا می آورند و پس از آن نیز قادرند برای مدت 6 تا 9 ماه دیگر یا تا سن 12 تا 15 ماهگی،با تعداد نوزادان کمتر،مجدداً زایمان کنند.در شکل تجاری،همسترهای نر از نظر تولید مثلی تا سن 12 ماهگی مورد استفاده قرار می گیرند.
 
معمولا همستر نر و ماده بعد از باردار شدن نوع ماده از هم جدا می شن. تا چن ماه بعد از زایمان مادر هم احتیاجی نیست تا با هم باشن. تخم مرغ پخته یکی از مواد غذایی ضروری برای مادره. سویای خشک هم خیلی کمک کنندست. در مورد گوشت اصلا گوشت بهش نده چون اولا که احتیاجی نداره دوما مزه گوشت که زیر دندونش بره اشتهاش واسه خوردن بچه هاش بیشتر میشه. اسفناج جایگزین گوشته. ذرت. سبزی. سویا. بیسکویت. هویج و هرچیزی که تا به حال میدادی
 
 

همستر ها در موقع زایمان که معمولا نصفه شب ها و چند ساعت مانده به سپیده دم به آرامی شروع به زایمان میکنند و هر بجه را منصفانه بعد از به دنیا آوردن در گوشه ای می گذارد بعد از اینکه آخرین بچه به دنیا آمد در گوشه ای می نشیند و هر بچه را به سرعت  نظافت می کند معمولا 2 الی 12 بچه بدنیا می آید

توجه: اگر در قفس همستر مادر هی دست کاری کنید و یا بترسانیدش به بیماری بچه خواری دچار میشه و بلا فاصله بعد از زایمان بچه ها را می خورد. الته اگر بچه ای ضعیف باشد هم ممکن است توسط مادر خورده شود

 
 
+ تاريخ شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۰ساعت 17:3 نويسنده المیرا |